Efektywny marketing: jak zaplanować budżet reklamowy na 2023 r.?

Home/Marketing, Porady/Efektywny marketing: jak zaplanować budżet reklamowy na 2023 r.?
Efektywny marketing jak zaplanować budżet reklamowy na 2023
Efektywny marketing jak zaplanować budżet reklamowy na 2023

Efektywny marketing: jak zaplanować budżet reklamowy na 2023 r.?

Coraz trudniejsza sytuacja ekonomiczna wymusza staranne planowanie i egzekwowanie budżetów. Dotyczy to również reklamy. Jak upewnić się, że prowadzone działania będą skuteczne? Jak zaplanować budżet marketingowy na 2023 rok, aby uzyskać maksymalne korzyści? Wyjaśniamy.

Jak planować budżet reklamowy – ogólne zasady

Kwota przeznaczona na kampanie reklamowe i działania marketingowe określana jest jako budżet reklamowy. Kluczowe jest, aby uwzględniał on konkretne cele i metody ich realizacji. Dzięki temu narzędziu możliwe jest zapewnienie efektywności i wydajności promocji firmy.

Wartość budżetu reklamowego jest indywidualna i powinna być ustalana głównie na podstawie:

 • sektora, w którym funkcjonuje przedsiębiorstwo,
 • celów marketingowych,
 • charakterystyki grupy docelowej,
 • rozmiaru działu marketingowego,
 • przychodów przedsiębiorstwa.

Bez wątpienia, w roku 2023 wiele firm będzie musiało zaostrzyć swoje wydatki. W rezultacie może to prowadzić do zmniejszenia budżetów reklamowych. Jednak odpowiedni plan skoncentrowany na efektywności pozwoli zminimalizować wpływ wprowadzanych cięć.

Planowanie budżetu reklamowego – co wziąć pod uwagę?

W celu właściwego przygotowania budżetu reklamowego na rok 2023, konieczne jest uwzględnienie kosztów z różnych dziedzin. Stosownie do grupy odbiorców mogą to być na przykład:

 • aktywność w mediach społecznościowych,
 • promocja online (takie jak Google Ads, płatne reklamy w mediach społecznościowych, współpraca z influencerami, artykuły sponsorowane itd.),
 • reklama „tradycyjna” – banery, bilbordy, spoty reklamowe,
 • targi i imprezy,
 • grafika, projekty, wydruki,
 • marketing treści,
 • tworzenie i zarządzanie stronami internetowymi.

W budżecie warto również uwzględnić koszty badań rynkowych oraz śledzenia wyników, co przyczyni się do większej efektywności reklamy. Z kolei, aby lepiej ocenić potrzebne środki do osiągnięcia zamierzonych celów, warto zapoznać się z cenami na rynku (np. kosztami publikacji, opłatami agencji).

Budżet reklamowy na 2023 r. – na czym warto się skupić?

W roku 2023 z całą pewnością dominującą rolę w reklamie odegrają wszelkie narzędzia internetowe. To właśnie przez internet konsumenci zdobywają informacje na temat produktów i usług, a także coraz częściej dokonują zakupów. Ponadto, reklama w sieci często pozwala osiągać lepsze rezultaty przy niższych kosztach, co jest kluczowe w sytuacji konieczności cięcia wydatków.

Sieć daje szerokie możliwości promocji i komunikacji z klientami, niezależnie od sektora czy profilu działalności. Należy jednak pamiętać, że sama obecność w kanałach internetowych nie gwarantuje sukcesu. Ważne jest umiejętne dobranie form komunikacji, miejsc publikacji oraz przekazu, które muszą być zgodne z charakterystyką grupy docelowej. Przed przyjęciem budżetu warto również zapoznać się z trendami, aby włączyć je do strategii. W ostatnim czasie na przykład zauważalne było zainteresowanie użytkowników krótkimi formami wideo. Warto również mieć na uwadze sytuację ekonomiczną, która z pewnością spowoduje, że konsumenci będą bardziej ostrożni w swoich wyborach i ograniczą niekonieczne wydatki.

Bez względu na wielkość Twojego budżetu reklamowego na rok 2023, pomożemy Ci go efektywnie spożytkować. Skontaktuj się z nami, jeśli zależy Ci na efektywnej reklamie online!

Maszy pytania?
Skontaktuj się z nami 😉

biuro@greenartstudio.pl
2023-04-04T07:15:03+00:00