Proste sposoby instalacji WordPressa

WordPress jest znany jako najpopularniejszy system zarządzania treścią, jaki kiedykolwiek stworzono. Obsługuje ponad 36% wszystkich stron internetowych. Jednym z powodów jest to, że instalacja WordPressa jest bardzo prosta i zajmuje 3-10 minut. Dzięki temu nawet początkujący użytkownicy mogą tworzyć nowe strony internetowe.
Proste sposoby instalacji WordPressa

Wspominamy, że cały proces zajmuje 3-10 minut, ponieważ istnieje kilka opcji instalacji. Możesz zainstalować WordPress ręcznie (przez FTP), automatycznie (za pomocą automatycznego instalatora).

Należy jednak zaznaczyć, że WordPress nie jest zwykłą aplikacją komputerową, taką jak np. Microsoft Word. Dlatego jego głównym celem nie jest praca na komputerze, ale na serwerze.

W dzisiejszym tutorialu skupimy się na instalacji strony WordPress na serwerze. Pokażemy Ci sposoby instalacji WordPressa – ręczną i automatyczną. Ale to nie wszystko! Oprócz powyższego na początku opiszemy, co należy przygotować przed rozpoczęciem instalacji.

Co przygotować przed instalacją WordPress?

WordPress to darmowe i otwarte oprogramowanie. Więc nie musisz płacić za jego instalację.

Jest kilka rzeczy, które musisz zrobić przed rozpoczęciem instalacji. Pomogą przyspieszyć cały proces i zapewnią pełną funkcjonalność.

Oto, czego potrzebujesz przed rozpoczęciem instalacji WordPressa:
  • Hosting: Przed zainstalowaniem WordPressa musisz upewnić się, że masz dostęp do serwera WWW. Aby uzyskać ten dostęp, wymagany jest zakup planu hostingowego.
  • Domena:Domena jest bezpośrednio powiązana z tym serwerem. W rzeczywistości są to adres Twojej witryny.
  • Edytor tekstu:Edytory tekstu to aplikacje, które umożliwiają otwieranie, przeglądanie i edytowanie plików tekstowych bez formatowania. Będziesz potrzebował takiego edytora, aby móc modyfikować pliki stron. Najlepszym darmowym edytorem jest Notatnik.
  • Klient FTP:FTP lub File Transfer Protocol to po prostu metoda przesyłania, pobierania i zarządzania plikami na serwerze. Aby z niego korzystać, potrzebujesz klienta FTP. W tym przypadku najpopularniejszą opcją jest Filezilla.

Oto proste sposoby, jak zainstalować WordPress:

Automatyczna instalacja WordPress

Automatyczna instalacja WordPressa odbywa się za pomocą autoinstalatora dostępnego u wielu dostawców hostingu. Zautomatyzowany instalator automatyzuje i redukuje cały proces do kilku kliknięć.

1. Otwórz Instalator Aplikacji

Zaloguj się do panelu sterowania klienta lub hostingu serwera WWW i wyszukaj „Instalator automatyczny”.

2. Wyszukaj aplikację ‘WordPress’

Wpisz „WordPress” w polu wyszukiwania, kliknij go, a następnie użyj przycisku „Ustawienia”. Poczekaj kilka sekund na załadowanie okna instalacji.

3. Skonfiguruj ustawienia

Instalacja zajmie około 20 sekund. Po tym czasie możesz zalogować się do swojej nowej strony, wpisując /wp-admin/ na końcu adresu strony (np. „nowastrona.pl/wp-admin/”).

Dobrze wiedzieć: zainstalowanie WordPressa za pomocą Instalatora aplikacji umożliwia częściowe zarządzanie witryną z poziomu panelu sterowania hostingu.

Manualna instalacja WordPress

Ręczna instalacja WordPressa jest również najbezpieczniejszym i najbardziej czasochłonnym sposobem instalacji. Wymaga ręcznego przesyłania i konfigurowania plików na serwer przez FTP.

1. Pobierz pliki WordPress

Zacznij od pobrania najnowszej wersji WordPressa. Odwiedź oficjalną stronę WordPress.org i kliknij „Pobierz WordPress”.

2. Prześlij pliki na serwer

Najpierw rozpakuj pobrany plik, na przykład za pomocą aplikacji WinRAR. Następnie otwórz aplikację Filezilla, u góry wypełnij pola „Host”, „Nazwa użytkownika” i „Hasło”, a następnie kliknij „Szybkie połączenie”.

Teraz wszystko, co musisz zrobić, to wysłać rozpakowane pliki do katalogu domowego /public_html/ Twojej domeny.

Dobrze wiedzieć: nie musisz przesyłać plików przez FTP. Możesz zalogować się do panelu sterowania hostingu, wybrać „Informacje o plikach i systemie” i wyszukać „Zarządzanie plikami”, co pozwoli na bardziej intuicyjne przesyłanie plików.

3. Utwórz bazę danych

Wróć do pulpitu klienta lub panelu sterowania hostingu, wybierz „Zarządzaj kontami” i kliknij „Zarządzaj MYSQL”.

Kliknij „Utwórz nową bazę danych”.

Wprowadź nazwę wybranej bazy danych, na przykład „wp1”, nazwę użytkownika i hasło (zapisz je!), a następnie kliknij „Utwórz bazę danych”.

4. Zainstaluj WordPress

Po zakończeniu przesyłania plików i tworzenia bazy danych otwórz swoją witrynę, wpisując jej nazwę domeny w pasku przeglądarki. Wybierz polski (lub inny) i kliknij „Kontynuuj”.

Wypełnij pola „Nazwa bazy danych”, „Nazwa użytkownika” i „Hasło” danymi wybranymi podczas tworzenia bazy danych.

Pola „Adres serwera bazy danych” i „Prefiks tabeli” zostaną wypełnione automatycznie. Następnie kliknij „Prześlij”.

Uwaga: Aby uzyskać dodatkową ochronę, możesz zmodyfikować pole „Prefiks tabeli”, wprowadzając wybraną wartość, na przykład „tab_” lub „abc_”,…

Wszystko, co musisz zrobić, to wybrać tytuł witryny i dane dla konta administratora. Po wypełnieniu tych pól kliknij „Zainstaluj WordPress”.

Maszy pytania?
Skontaktuj się z nami 😉