Jak zainstalować WordPress przez FTP
Niedawno zdałem sobie sprawę, że nie napisałem nic o instalacji WordPressa Więc nadrabiam braki i poniżej znajdziesz instrukcję instalacji WordPressa przez FTP.

Instalacja WordPressa przeraża wiele osób, zwłaszcza gdy host nie ma automatycznego instalatora, a wsparcie w tym zakresie wyśle komuś paragon. Jednak nie ma powodu do paniki, jestem pewien, że każdy może poradzić sobie z instalacją WP przez FTP, gdy tylko mu zaufa i zastosuje się do moich instrukcji.
Krok 1 – ogarniamy dane do FTP
Instalacja WordPressa przeraża wiele osób, zwłaszcza gdy host nie ma automatycznego instalatora. Jednak nie ma powodu do paniki, jestem pewien, że każdy może poradzić sobie z instalacją WP przez FTP, gdy tylko mu zaufa i zastosuje się do moich instrukcji.
Krok 2 – pobieramy pliki WordPress
Aktualną wersję WordPressa można zawsze pobrać z https://pl.wordpress.org/download/ – nie polecam pobierania z innych źródeł niż oficjalna strona WP.
Krok 3 – rozpakowujemy zip i wrzucamy pliki na serwer
Musimy rozpakować pobrany plik zip wraz z plikami WordPress na nasz dysk twardy, a następnie przesłać rozpakowane pliki przez FTP na nasz serwer. Możesz umieścić pliki w katalogu domowym na serwerze i tam zainstalować witrynę, ale polecam metodę z linkowaniem stron do katalogu – jeśli chcesz więcej stron na jednym serwerze, nie będzie bałaganu, jak każda domena zostanie przypisany do określonego katalogu.
Krok 4 – tworzymy bazę danych w panelu hostingu
Do zainstalowania WordPressa potrzebujemy bazy danych. Nie pojawi się sama – musimy ją stworzyć i robimy to w panelu sterowania hostingu. W zależności od tego, gdzie masz serwer, proces tworzenia bazy danych może wyglądać nieco inaczej – w końcu jednak niezależnie od serwera otrzymasz dane takie jak: nazwa bazy danych, nazwa użytkownika, hasło. Warto też sprawdzić, czym jest host – czy będzie to localhost czy coś innego w panelu sterowania hostingu.
UWAGA: pamiętajcie by dać jakieś mało oczywiste hasło i nazwę użytkownika.
Krok 5 – instalujemy WP
Jak dane do bazy są już uzupełnione to czas na zainstalowanie WP. Podajemy więc adres naszej www w pasku adresu i pojawi się okienko na podanie nazwy strony, użytkownika i hasła.
UWAGA: Jeśli macie podpięty na hostingu SSL to warto przy instalacji podać adres z https://
Pamiętajcie również, aby dać bardziej skomplikowaną nazwę użytkownika niż admin oraz bardziej skomplikowane hasło aniżeli qwerty123
Krok 6– ciesz się zainstalowanym WP i zacznij pracować nad swoją stroną!
To jest ostatnia część procesu instalacji. Możesz zalogować się do swojego pulpitu WordPress i zacząć budować swoją wymarzoną witrynę. Czy te 7 kroków to naprawdę bułka z masłem?