Jak dodać certyfikat SSL w WordPress

Tu i tam słyszysz o certyfikatach SSL – ale wiele osób nie wie, czym jest certyfikat SSL, do czego służy, skąd go zdobyć i wreszcie – jak dodać go do strony internetowej. Zacznę więc od kilku podstawowych informacji.

Jak dodać certyfikat SSL w WordPress

Co to jest certyfikat SSL i do czego służy?

W sieci istnieją setki definicji certyfikatów SSL. Nie będę przytaczał skomplikowanych zasad – powiem krótko, że jest to gwarancja bezpieczeństwa danych przesyłanych przez Twoją stronę.

SSL jest przeznaczony do szyfrowania danych, dzięki czemu pozostają prywatne i bezpieczne. Zapewnia to również ich integralność, co oznacza, że ​​przesyłając je osoby trzecie nie mogą ich modyfikować.

Dla kogo są certyfikaty SSL?

Certyfikaty SSL można wdrożyć na dowolnej stronie internetowej, w tym na blogach. SSL jest wymagany m.in. w przypadku sklepów internetowych, banków, serwisów oficjalnych i administracji publicznej, serwisów społecznościowych, zdrowotnych i innych, które przechowują dane osobowe.

Jakie są korzyści z używania certyfikatu SSL?

  • pozytywny wpływ na SEO – Google wydaje się korzystniejsze na stronach, które mają zaimplementowane certyfikaty SSL;
  • zwiększyć wiarygodność witryny, a tym samym zaufanie;
  • chroni przed phishingiem, czyli kradzieżą danych, podmieniając użytkownika na fałszywą stronę internetową, podobną do oryginalnej i mylącą.

Jak sprawdzić, czy strona ma SSL, czy nie?

Jedna mała rzecz – spójrz na pasek adresu. Widzisz zieloną kłódkę i tam https? Prawidłowy? Bomba! Strona z SSL

Gdzie zdobyć certyfikat SSL?

Pierwsza opcja – certyfikat SSL można kupić u swojego dostawcy hostingu. Niektórzy gospodarze oferują np. rok certyfikatów ZA DARMO lub oferują go za kilka złotych miesięcznie. Czy są też takie plany hostingowe, za które trzeba zapłacić kilka groszy? Czy warto płacić więcej? Opinie są podzielone. Wolę opcję numer dwa, jedna minuta, ale nie prowadzę firmy, która opiera się na wysokich przychodach z płatności online, ani nie przechowuje danych osobowych innych osób – jeśli tak, mogę wypróbować SSL „lepiej”.

Druga opcja – bezpłatny SSL. Tak tak tak. Przynajmniej na razie Ile to zajmie, nie wiem – zwykle to, co darmowe, szybko się opłaca – ale w międzyczasie możesz cieszyć się Let’s Encrypt lub Cloudflare za darmo

Darmowy certyfikat SSL Let’s Encrypt jest teraz standardem w większości renomowanych hostów internetowych. Można go aktywować jednym kliknięciem w panelu sterowania hostingu.

Teoretycznie certyfikat Let’s Encrypt wymaga odnowienia, ale plany hostingowe robią to automatycznie, więc nie musisz się o to martwić – chyba że sam go zaimplementujesz, ale to wyższa szkoła jazdy

Czy to gorsze niż płacenie? Tak i nie – to zależy od tego, kogo słuchasz. Jak wspomniałem – na moje potrzeby wystarczy

Maszy pytania?
Skontaktuj się z nami 😉