Idzie kryzys? Apple, Nvidia i AMD zmniejszają zamówienia na układy

Apple, Nvidia i AMD mogą mieć poważne problemy z zamówieniami na nowy sprzęt. Może to oznaczać zmniejszenie zamówień i kryzys dla producentów elektroniki.

Idzie kryzys Apple, Nvidia i AMD zmniejszają zamówienia na układy

Rynek elektroniki użytkowej zaczął się zmieniać wkrótce po pandemii – wzrost w branży technologicznej zwolnił, a zainteresowanie nowymi urządzeniami zaczęło gwałtownie spadać. Dotyczy to również firm technologicznych, które zaczynają ciąć zamówienia na układy.

Kryzys odbija się również na cenach akcji gigantów technologicznych. Warto wspomnieć, że w ciągu ostatnich 6 miesięcy ceny akcji Apple, Nvidii i AMD spadły o prawie 50% (!).

Akcje Apple Akcje Nvidia Akcje AMD
Kursy akcji firm Apple, Nvidia i AMD – przez ostatnie pół roku spadły one prawie o 50%

Firmy technologiczne zmniejszają zamówienia na układy

Jak donosi DigiTimes, powołując się na źródła branżowe, Apple, Nvidia i AMD planują zmniejszyć zamówienia na chipy w fabryce TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company Limited).

AMD zmniejszy zamówienia wafli krzemowych o około 20 000  w czwartym kwartale 2022 r. i pierwszym kwartale 2023 r. Z Nvidią sytuacja nie jest taka prosta, ponieważ producent zapłacił z góry za produkcję 5-nanometrowego chipa litograficznego, a fabryka TSMC niekoniecznie musi iść na ustępstwa i zobowiązać się do odroczenia produkcji o dwa lub więcej kwartałów.

Problem ten dotyczy również Apple, które rozpoczęło masową produkcję iPhone’a 14. Wstępne wewnętrzne szacunki sugerują, że sprzedano 90 mln smartfonów, ale producent musi ją zmniejszyć o 10%. Jak łatwo się domyślić, może to również oznaczać spadek zamówień systemowych od TSMC.

Sytuacja nie uległa poprawie, ponieważ w przyszłym roku TSMC planuje podnieść cenę produkcji układów scalonych o około 6%. Tajwańczycy przypisują wzrost cen większym wydatkom na rozwój technologii produkcji i kontynuowanie budowy fabryk.

Maszy pytania?
Skontaktuj się z nami 😉