FTP – co to takiego i jak je stworzyć

FTP to protokół przesyłania plików klient-serwer…ale mniejsza z definicjami. Większość z Was nie lubi/nie rozumie/nie chce ich czytać itp. Jednak często zastanawiasz się, jak uzyskać dostęp do plików witryny. I tu właśnie pojawia się często irytujące słowo „FTP”.

FTP – co to takiego i jak je stworzyć

FTP jest tym, co daje Ci dostęp do serwera/pamięci masowej, dzięki czemu możesz szperać w plikach witryny. Bez wchodzenia w aspekty techniczne, potrzebujesz tak zwanego klienta FTP, który połączysz się ze swoim serwerem. Jest kilka do wyboru – osobiście kocham WinSCP od lat, więc bardzo go polecam. Wśród innych najbardziej znanych i polecanych tu i ówdzie w sieci wymienię Filezillę i TotalCommandera.

A co dalej? Następnie musisz pobrać naszego klienta FTP. Możesz pobrać WinSCP (oczywiście bezpłatnie) z https://winscp.net/eng/download.php. Instalacja jest bardzo prosta – kliknij pobrany plik i postępuj zgodnie z konfiguratorem (czyli kliknięcia i gotowe) 🙂

Ok, mam WinSCP, co dalej? Następnie musisz „podać” mu swoje dane uwierzytelniające serwer. Skąd wziąć dane? Z panelu sterowania hostingu. Gdziekolwiek masz serwer, będziesz potrzebować takich danych jak: host, nazwa użytkownika, hasło, protokół i port (dwa ostatnie to zazwyczaj FTP/21).

Ok, mam WinSCP, więc co? Następnie musisz „podać” mu swoje dane uwierzytelniające serwer. Skąd wziąć dane? Z panelu sterowania hostingu. Gdziekolwiek masz serwer, będziesz potrzebować danych, takich jak host, nazwa użytkownika, hasło, protokół i port (ostatnie dwa to zwykle FTP/21).

Tworzenie konta FTP LH.pl

Logujemy się do tabeli lh.pl i wybieramy kafelek TWÓJ SERWER.

Tam wybieramy KONTA FTP.

W sekcji DODAJ NOWE KONTO wypełnij pełną nazwę konta i hasło (wpisz to samo 2 razy) oraz opcję folderu, jeśli chcemy ograniczyć dostęp tylko do wybranego folderu. Jeśli chcemy mieć dostęp do każdego zakamarka, zostawiamy /public_html/ bez zmian. Po uzupełnieniu danych kliknij dodaj konto.

Kopiujemy nazwę użytkownika i po wpisaniu hasła przechodzimy do WinSCP i wpisujemy dane w odpowiednie pola.

Nadal brakuje hosta. W lh.pl musimy wrócić do głównej zakładki SERWER (kliknij na górze), a następnie na liście znaleźć HOSTA FTP. Skopiuj nazwę i umieść ją w WinSCP, a następnie kliknij POŁĄCZ.

Jesteśmy połączeni. Teraz to kwestia tego, co chcesz zrobić.

Zasada jest podobna dla innych dostawców i różnych paneli. Zamysł zawsze jednak pozostaje taki sam.

Maszy pytania?
Skontaktuj się z nami 😉