Czekaliśmy na to 13 lat. Do iPhone’a zmierza funkcja z Androida, Windows Phone’a i Symbiana

Tegoroczne telefony Apple’a mają otrzymać funkcję, z której posiadacze telefonów z systemami Android, Windows Phone i Symbian korzystają od ponad dekady. W dodatku wygląda na to, że tryb AOD, czyli Always on Display, trafi wyłącznie na te najdroższe iPhone’y 14 z linii Pro.

Always on Display, czyli w skrócie AOD (co można tłumaczyć jako „Zawsze Włączony” albo „Zawsze na Wyświetlaczu”), jest funkcją dobrze znaną w świecie urządzeń mobilnych. Po raz pierwszy użyto jej w telefonie już w 2009 roku. Jej popularność w sprzętach z Androidem zbiegła się w czasie z adaptacją w sprzętach z tej kategorii ekranów typu OLED, które od paneli LCD odróżnia m.in. to, że mogą rozświetlać wyłącznie wybrane piksele, ale ta technologia nie jest wymagana do jej działania.

Dzięki funkcji Always on Display smartfony mogą cały czas wyświetlać na wybranym fragmencie ekranu np. godzinę, pogodę, informację o powiadomieniach itp. Jeśli sparować tu ekran OLED z obniżeniem częstotliwości odświeżania obrazu, odbywa się to w dodatku bez wyraźnego obniżenia czasu pracy na jednym ładowaniu (ale efekty da się osiągnąć i bez tego). Wedle plotek posiadacze telefonów Apple’a wreszcie będą mogli z tego rozwiązania skorzystać.

Informacje o tym, że iOS zacznie obsługiwać funkcję Zawsze Włączony, pojawiły się jeszcze przed premierą zeszłorocznych telefonów Apple’a z linii iPhone 13. Użytkownicy tego oczekiwali – skoro producent już od kilku lat montuje w swoich smartfonach ekrany typu OLED, a do tego w przypadku modeli iPhone 13 Pro doszła do tego dynamiczna zmiana częstotliwości odświeżania obrazu w wyświetlaczu typu LTPO, wydawało się to naturalnym kolejnym krokiem.

Jakby tego było mało, tryb AOD jest dostępny w zegarkach Apple Watch, dlatego byliśmy przekonani, że wdrożenie podobnego rozwiązania w iOS to już tylko formalność, skoro sprzętowo firma jest już na to gotowa – ale tak się nie stało. Doniesienia o Always on Display w iPhonie wróciły jednak teraz, ze zdwojoną siłą, na parę miesięcy przed premierą smartfonów z linii iPhone 14. Jest przy tym jedna zła wiadomość.

Jeśli wierzyć internetowym plotkom dotyczącym nadchodzących telefonów Apple’a, firma z Cupertino nie udostępni funkcji Always on Display na wszystkich iPhone’ach z ekranami OLED. Ba, nie będzie ona dostępna nawet na wszystkich modelach z linii iPhone 14! Wygląda na to, że Apple może zrobić psikusa i ograniczyć jej dostępność wyłącznie do tych najdroższych telefonów z linii iPhone Pro.

Tak jak trudno oczekiwać, aby nowa funkcja trafiła na ekrany wyprodukowane kilka lat temu, które nie są na to sprzętowo gotowe, tak otwartym pozostaje pytanie, czy oznacza to, że tryb Zawsze Włączony będzie dostępny wyłącznie na iPhonie 14 Pro i iPhonie 14 Pro Max, czy też trafi na iPhone’a 13 Pro i iPhone’a 13 Pro Max. Mam nadzieję, że firma z Cupertino pójdzie po rozum do głowy i nie będzie sztucznie blokowała tej funkcji.

Taki ruch z pewnością zostanie odebrany jako bulwersujący, ale jednocześnie jest działaniem w stylu Apple’a. Pamiętajmy, że w przypadku inteligentnych zegarków tej firmy tryb Always on Display pojawił się wyłącznie w modelach z linii Apple Watch Series 5, a posiadacze starszych musieli obejść się ze smakiem. Nawet nieco nowszy, ale tańszy model w postaci Apple Watcha SE jest przy tym tego dodatku pozbawiony.

Apple może mieć przy tym nawet argumenty za tym, by ograniczyć dostępność funkcji Zawsze Włączony wyłącznie do najdroższych telefonów w ofercie, bo może to być związane z np. ograniczeniami ich ekranów, a nie (lub nie tylko) czystą złośliwością i chęcią maksymalizacji zysków – to zrozumiałe, że tańsze modele nie mogą mieć wszystkich funkcji z tych droższych. Jestem jednak przekonany, że konsumenci i tak na firmie wieszać psy.

W sumie tak, bo trudno się dziwić tym konsumentom, którzy na plotki o trybie AoD limitowanym wyłącznie do iPhone’ów Pro reagują negatywnie. Tę funkcję oferują przecież od lat kosztujące nawet kilkukrotnie mniej niż sprzęty Apple’a telefony z Androidem. Ba, jak przypomina Wikipedia, pierwszym telefonem z Always on Display była Nokia 6303 wprowadzona do sprzedaży 13 (!) lat temu.

Oprócz tego tryb AoD można było znaleźć w innych telefonach Nokii, gdy te działały jeszcze pod kontrolą systemu operacyjnego Symbian (Nokia N8, C7, C6-01 i E7). Do tego funkcja Always on Display trafiła do urządzeń z rodziny Nokia Lumia z systemem Windows Phone wraz z apką Nokia Glance Screen. W przypadku Samsunga z kolei podświetlać piksele w trybie uśpienia potrafił już Galaxy S7 z 2016 r.

Maszy pytania?
Skontaktuj się z nami 😉